Robimy strony www

Elementor – zapisz jako szablon

Elementor - zapisz jako szablon

Elementor w praktyce

W trakcie pracy nad naszą stroną www może się zdarzyć, że musimy powielić jakiś blok na naszej stronie. Na przykład zrobiliśmy sekcję z tabelą cenową dla naszych usług. Okazuje się, że na innej naszej podstronie musimy wstawić podobne zestawienie cen, ale z innymi wartościami. Czy zatem musimy jeszcze raz zbudować sekcję z tabelkami cenowymi? Z pomocą przychodzi tutaj edytor Elementor.

Okazuje się, że twórcy programu Elementor udostępnili możliwość zapisania danej sekcji (bloku) jako szablon, który zostaje umieszczony w bibliotece. Zapisany szablon możemy później wykorzystać w innym miejscu na naszej stronie i nie musimy ponownie odtwarzać tego bloku od nowa. Bardzo praktyczne rozwiązanie ułatwiające i przyspieszające pracę nad naszą witryną.

zapisz jako szablon - krok po kroku

W tym celu klikamy prawym klawiszem myszy na wybrany blok (sekcję) naszej strony i wybieramy opcję ZAPISZ JAKO SZABLON. Otworzy nam się okno biblioteki i w podanym polu wpisujemy nazwę naszego szablonu i zapisujemy. Po zapisaniu pokaże nam się lista wszystkich stworzonych przez nas szablonów. Przy każdej nazwie szablonu mamy opcję WSTAW, która pozwala nam załadować blok w dowolnym miejscu na naszej witrynie.

Elementor - zapisz jako szablon
Elementor - zapisz szablon do repozytorium

Utworzony i zapisany szablon możemy też wyeksportować na dysk na naszym komputerze w postaci pliku z rozszerzeniem JSON. Szablon w takiej postaci możemy później zaimportować na dowolnej stronie, którą edytujemy za pomocą edytora Elementor. Wystarczy w danej sekcji kliknąć przycisk DODAJ SZABLON i z zakładki MOJE SZABLONY wybrać przycisk IMPORTUJ SZABLON. W oknie IMPORTUJ SZABLON DO TWOJEJ BIBLIOTEKI przeciągamy wybrany plik z rozszerzeniem JSON. Po imporcie szablon widnieje już na naszej liście utworzonych szablonów i jest gotowy do wielokrotnego wstawiania na naszą stronę www.

Elementor - eksportuj szablon
Okno importu szablonów w Elementor
Importuj szablon do biblioteki

zapisane szablony w kokpicie wordpress'a

WordPress - zapisane szablony

Dostęp do zapisanych szablonów jest też możliwy z poziomu kokpitu WordPress’a. WordPress jako elastyczny system do edycji strony www daje nam taką możliwość. W menu kokpitu z lewej strony klikamy w SZABLONY i wybieramy z listy ZAPISANE SZABLONY. Pokaże nam się lista dostępnych, zapisanych wcześniej szablonów, które możemy wykorzystać na naszej witrynie, również tych utworzonych w Elementorze.