Robimy strony www

Formularz kontaktowy. MetForm dla Elementor

Formularz kontaktowy MetForm dla Elementor

Formularz kontaktowy ale jaki?

Formularz kontaktowy na stronie www jest dobrym narzędziem do szybkiego i precyzyjnego kontaktu z potencjalnym klientem lub odbiorcą naszego bloga. Oczywiście pozostaje jeszcze druga strona medalu, a mianowicie jak nakłonić odbiorcę do wpisania np. adresu e-mail i wysłania formularza, ale to już temat na inny artykuł.

Jeżeli działamy na instalacji WordPress’a i chcemy wyposażyć naszą witrynę właśnie w formularz kontaktowy, bez problemu znajdziemy takie narzędzie w zbiorze wtyczek na polskiej stronie WordPress.

W repozytorium WordPress’a mamy do dyspozycji popularne wtyczki takie jak: Contact Form 7 lub Wpforms, a także inne mniej popularne, np.: Caldera Forms.

Zwłaszcza narzędzie WpForms jest bardzo przyjemne w pracy nad formularzem kontaktowym. Czytelny i intuicyjny interfejs programu (drag&drop) pomoże nam zbudować formularz w oparciu o gotowe szablony.

Niestety, wymienione narzędzia często nie posiadają prostej metody edycji wyglądu naszego formularza. Kiedy np. chcemy zastosować unikalny wygląd dla przycisku lub określić kolor pól tekstowych, nie mamy takich narzędzi. Istnieje możliwość wstawienia własnych stylów css, ale dla osób nie obsługujących kodu dla arkuszy stylów css może to być problematyczne.

Caldera Forms jest narzędziem, które potrafi w intuicyjny sposób nadać np. kolory dla poszczególnych elementów formularza. Wtyczka jednak od jakiegoś czasu nie jest regularnie aktualizowana, o czym świadczy brak testów z trzema ostatnimi głównymi wydaniami WordPress’a.

wtyczka metform dla Elementor

Przeglądając repozytorium WordPress’a, można znaleźć wtyczkę MetForm ze stajni wpmet. Obok popularnego pluginu ElementsKit producent posiada właśnie wtyczkę MetForm – świetny dodatek do edytora stron Elementor.

Plugin MetForm - repozytorium WordPress

Znalezienie wtyczki nie należy do najprostszych, ale zakładając, że plugin współpracuje z Elementorem wystarczy wpisać w polu wyszukiwania – dodaj nową wtyczkę – słowo Elementor. Pojawią się liczne dodatki do Elementora, a także wtyczka MetForm.

Wtyczka MetForm - oficjalna strona wtyczki

Jeżeli ktoś już edytował swoje strony za pomocą Elementora, praca z dodatkiem MetForm, będzie tylko zwykłą formalnością. Po instalacji programu na naszym WordPress’ie przechodzimy do strony z formularzem i edytujemy ją w Elementorze.

Formularz kontaktowy MetForm - edycja w Elementor

Na pasku z narzędziami w edytorze Elementor wyświetlą się boxy z funkcjonalnościami wtyczki MefForm. Przeciągamy boxy na pole robocze naszej witryny i edytujemy poszczególne pola w identyczny sposób jak przy budowie każdego innego elementu na stronie w Elementorze.

Formularz możemy też stworzyć z poziomu panelu kokpitu WordPress’a. W zakładce MetForm przechodzimy do zakładki Forms i dodajemy nowy formularz lub edytujemy już wcześniej utworzony przez nas formularz. Edycja odbywa się w taki sam sposób jak w przypadku każdego innego elementu.

Formularz kontaktowy MetForm - kokpit WordPress

W edytorze Elementor otworzy się okno z zielonym przyciskiem Edit Form. Po kliknięciu pojawi się okno z wyborem rodzaju formularza do edycji. Możemy wybrać formularz kontaktowy zaznaczony z listy poniżej lub utworzyć nowy. Dalsza edycja odbywa się na tradycyjnej zasadzie budowania treści na stronie w edytorze Elementor.

Wtyczka MetForm - wybierz rodzaj formularza

Po nadaniu wartości określających wygląd poszczególnych elementów formularza zapisujemy naszą pracę i gotowy formularz zobaczymy w aktualnym podglądzie na naszej stronie w Elementorze.

Możliwości edycji wyglądu naszego formularza kontaktowego w MetForm są na prawdę duże. Wystarczy podstawowa znajomość pracy w środowisku Elementor i możemy tworzyć naprawdę profesjonalnie wyglądające i estetyczne formularze.

Formularz kontaktowy MetForm to bardzo pożyteczne narzędzie dla wszystkich osób, które nie kodują na co dzień swoich stron www.