Robimy strony www

Jak zrobić stronę www na WordPress?

Jak zrobić stronę www na WordPress

strona www na wordpress

Rynek IT jest dziś bardzo dynamiczny. Szybkie łącza, dynamiczny rozwój narzędzi do promocji w internecie, to wszystko sprawia, że internet staje się dla nas miejscem do zarabiania. Jednym z podstawowych narzędzi do promocji naszej marki w internecie jest własna strona www na WordPress. Metody jej tworzenia nie są trudne, a o sile tego rozwiązania stanowi prosta obsługa i brak potrzeby znajomości kodu.

Metoda WYISWG (przeciągnij-upuść) staje się dziś bardzo popularna. Możliwości w tym zakresie na rynku są dziś ogromne. Nie jesteś programistą? To nie problem. Istnieją narzędzia, które nie wymagają od ciebie skomplikowanej wiedzy na temat budowania witryn. Oczywiście taka wiedza przyda się zawsze, jeśli chcemy na stałe zajmować się tworzeniem stron www.

płatne czy bezpłatne

Twórcy takich środowisk pracy jak np. popularny edytor stron Elementor, zachęcają do korzystania z ich rozwiązań oferując spore możliwości już na etapie narzędzia darmowego. Dziś wszystko co oflagowane znaczkiem FREE często jest wystarczające nawet do wykonania bardziej złożonego serwisu internetowego, bloga czy sklepu.

W wersji płatnej można wyeliminować w prostszy sposób braki wersji darmowej, ale jeśli nie chcesz płacić, to nie ma problemu – można to zrobić bezpłatnie.

W środowisku pracy WordPress istnieje wiele wtyczek (pluginów) wspomagających naszą pracę np. nad przyklejanym menu (sticky menu), formularzami, tabelami czy też zabezpieczeniem witryny. Rdzeń naszej strony jakim jest system cms WordPress można obudowywać z wielu stron tak, żeby nasza witryna czyli frontend (wygląd naszej strony) zyskała na wielu funkcjonalnościach.

To jest właśnie uniwersalność tego systemu. Instalowanie gotowych komponentów, które wpływają na wygląd naszej strony www na WordPress nie wymaga od nas znajomości programowania i pisania kodu. Ktoś inny napisał kod i zawarł go w gotowym produkcie, który my musimy już tylko wyszukać i zainstalować.

Przewagą narzędzi płatnych jest na pewno to, że pełną funkcjonalność uzyskujemy bez instalowania szeregu dodatkowych wtyczek, co z kolei może wpływać na szybkość naszej witryny.

Własna strona www na wordpress

Kupujemy hosting u naszego dostawcy, instalujemy system WordPress, wybieramy szablon (theme) i za jednym kliknięciem nasza nowa strona www już prezentuje się w oknie przeglądarki internetowej. Całkiem prosta droga, prawda?

Teraz zostaje właśnie to co najtrudniejsze, czy też to co zajmie nam najwięcej czasu czyli personalizacja naszej strony. Szablon trzeba „ubrać”, dostosować do naszych potrzeb. Tutaj potrzebna będzie nam podstawowa wiedza z obsługi kokpitu czyli centrum dowodzenia i zarządzania naszym systemem cms WordPress. Przyda się też opanowanie funkcjonalności wtyczki, która pozwoli nam w intuicyjny sposób nadać kształt naszej stronie www.

Ta podstawowa wiedza jest i tak o wiele prostsza niż pisanie nieskończonych linijek kodu. Po przebrnięciu przez te podstawy możemy przystąpić od razu do budowania naszej strony i jesteśmy w stanie zrobić to sami.

szybkie łącze + laptop + wiedza + praktyka + czas = strona www

Oczywiście powyższy proces możemy maksymalnie skrócić albo okroić ale jakość naszej strony też będzie okrojona. Jest to jednak możliwe i dzięki gotowym narzędziom możemy wdrożyć w pełni działającą stronę w trybie „na szybko”.

Obecnie jednym z najpopularniejszych edytorów do budowania stron www na CMS WordPress jest właśnie Elementor. Twórcy wtyczki postawili na prostotę edycji. Interfejs edytora jest przejrzysty i prosty do przyswojenia również dla osób, które nie miały wcześniej styczności z programem.

Po lewej stronie mamy pionowe menu z ikonami, które symbolizują poszczególne elementy do wstawiania na naszą stronę. Po prawej stronie znajduje się nasz obszar roboczy czyli wygląd edytowanej przez nas strony.

Poszczególne ikony z menu po lewej stronie po prostu klikamy i przeciągamy na prawą stronę w wybranym wcześniej miejscu.

W menu po lewej stronie mamy też dostępne opcje m. in. takie jak ustawienia globalne dla kolorów, typografii, obrazków itp.

Elementor - edytuj obraz

Proces robienia strony www „na szybko” opiera się głównie właśnie na narzędziach. Dzięki nim skracamy czas do minimum. Wystarczy poznać interfejs edytora i na świeżej instalacji WordPress’a zbudować w nim naszą witrynę.

Potem zostaje już tylko zainstalować wtyczki odpowiadające m. in. za szybkość i bezpieczeństwo naszej strony. Dalszym etapem jest SEO naszej witryny i tej wiedzy nie możemy zignorować, bo nawet najpiękniejsza strona www bez przygotowania pod kątem SEO może stać się dla nas bezużyteczna.