strony www w pełni elastyczne
Duża elastyczność stron www budowanych na WordPress, wynika z naprawdę dużych możliwości oraz łatwości obsługi nawet dla osób początkujących w temacie. Jest to bardzo wygodne narzędzie szczególnie dla tych osób, które nie piszą kodu strony www na co dzień, dlatego jest to bardzo dobry zestaw na start do zaistnienia w sieci. Dodatkowym plusem jest informacja, że nie musi to nas dużo kosztować.
Obsługa strony www na CMS WordPress nie jest trudna. Na początek wystarczy opanować podstawowe ustawienia i narzędzia kokpitu WordPress’a. Pracę nad naszą stroną możemy kontynuować praktycznie z każdego miejsca jeśli tylko mamy laptop i dostęp do internetu. Po zalogowaniu do kokpitu naszej instalacji WordPress’a w zasadzie możemy dokonywać wszelkich zmian na naszej witrynie i nie jesteśmy tu niczym ograniczeni.
Można trochę porównać tą sytuację z pilotem, który zdobył licencję i pilotuje swoją maszynę, nad którą panuje.
Jedynym naszym kosztem na start jest wiedza o systemie, motywach i wtyczkach oraz podstawowa wiedza z zakresu SEO. Jeśli przyswoimy te podstawy możemy zasiąść za sterami kokpitu WordPress’a i samodzielnie zarządzać naszą witryną.
To naprawdę unikalna cecha tych narzędzi, która pozwala nam na zaistnienie na rynku w sieci, gdzie możemy promować i sprzedawać nasze produkty. Co więcej pozwala nam tworzyć tanie strony www, ponieważ większość dostępnych narzędzi jest praktycznie bezpłatna, dlatego jest to niezwykle cenne i pomocne narzędzie pracy.
Wymieńmy elementy, które tworzą ten elastyczny system do budowania strony www.
system CMS WordPress
Główny rdzeń naszej witryny, centrum zarządzania i dowodzenia. Tworzenie stron zaczyna się i kończy właśnie od tego narzędzia. Większość dostawców usług hostingowych zapewnia dostęp do autoinstalatora, który w intuicyjny sposób przeprowadzi nas przez proces instalacji WordPress’a na naszym serwerze.
Z kokpitu WordPress’a będziemy przeprowadzać większość operacji związanych z edycją i aktualizacjami naszej witryny. Tu wybierzemy i zainstalujemy motyw (szablon), znajdziemy i zainstalujemy wszystkie potrzebne wtyczki (pluginy), przeprowadzimy aktualizacje wszystkich komponentów.
Z poziomu kokpitu możemy też przeprowadzić wszystkie potrzebne ustawienia samej instalacji WordPress’a, dlatego dobrze jest poznać ten interfejs jak najszybciej.
Hosting dla naszej strony www
Czyli nasz serwer, który musimy kupić. Miejsce dla naszej strony www. Bardzo ważny element, który musi spełniać wszystkie wymogi potrzebne do sprawnego funkcjonowania strony na WordPress.
Dobry hosting powinien zapewnić bezpieczeństwo Twojej witryny. Określa jak szybko załaduje się witryna w przeglądarce użytkownika, a także pomaga w sprawnym przeprowadzeniu konserwacji i kopii zapasowych.
Motyw (szablon)
Motyw odpowiada za wygląd naszej strony w wyszukiwarce. Na rynku jest dostępnych bardzo dużo motywów dlatego dobrze jest poznać ich funkcjonalności. W zależności od przeznaczenia naszej witryny możemy zainstalować wybrany motyw na naszym WordPress’ie. Im lepszy szablon tym więcej ma opcji, które pomogą nam osiągnąć wymagany przez nas wygląd strony www.
W zależności od stopnia złożoności funkcji możemy wybrać między szablonem darmowym i płatnym. Szablon darmowy nie koniecznie musi oznaczać gorszą jakość, np. kodu. Szablony płatne na ogół mają lepsze wsparcie ze strony producenta, a także większe możliwości edycji wyglądu witryny. To z kolei może zaoszczędzić nam instalacji dodatkowych wtyczek poszerzających możliwości przy motywie darmowym. Minusem często może być dłuższy czas ładowania się strony w wyszukiwarce dlatego nie warto przedobrzyć z ilością instalowanych wtyczek na naszym WordPress’ie.
Dobrym przykładem takiej sytuacji może być np. motyw Astra, na którym jest zbudowana niniejsza witryna. W wersji płatnej mamy dodatkowe funkcje, które ułatwiają tworzenie różnych elementów na stronie bez instalowania dodatkowych wtyczek.
Jednak na szablonie darmowym również z powodzeniem możemy postawić naszą stronę na WordPress’ie. Wszystko zależy od stopnia złożoności i przeznaczenia naszej strony www.
Pod tym linkiem możemy porównać możliwości wersji płatnej i bezpłatnej motywu Astra.
Wtyczki (pluginy)
Jest to oprogramowanie w postaci wtyczek do instalowania przez kokpit WordPress’a. Ich funkcjonalność poprawia jakość i zwiększa możliwości naszej witryny. Wtyczki odpowiadają m.in. za ochronę danych, za poprawę widoczności w wyszukiwarce, za optymalizację witryny. To właśnie ich obecność sprawia, że nasza witryna może z powodzeniem istnieć w sieci jako pełnowartościowa strona www, dlatego warto poznawać wtyczki i ich funkcjonalności.
W zależności od rodzaju naszej witryny będziemy potrzebowali odpowiedniego zestawu wtyczek. Najczęściej jednak zainstalujemy wtyczkę szybkościową np. WP Fastest Cache, wtyczkę do optymalizacji grafiki Smush, wtyczkę do zabezpieczenia naszej strony przed złośliwymi atakami, np. Wordfence Security oraz wtyczkę do optymalizacji pod kątem SEO naszej strony internetowej SEO Yoast.
Korzystajmy z bogatego repozytorium wtyczek WordPress’a i stale poszerzajmy możliwości naszej witryny.
Edytor do budowy strony www na WordPress
Wtyczka, która pozwala nam na budowę naszej strony bez znajomości kodu. Wystarczy przesuwać wybrane elementy z menu na obszar roboczy naszej witryny i dopasować je według naszych potrzeb. Najpopularniejszy edytor to bez wątpienia Elementor. Nawet w wersji darmowej pozwala na stworzenie zaawansowanej witryny.
Edycja z poziomu Elementora jest bardzo prosta i intuicyjna. Twórcy zadbali o przyjazny interfejs programu, a także o wiele funkcji, które ułatwią pracę nad witryną.
robimy strony www
Teraz mamy już komplet na start czyli „zestaw obowiązkowy” dla naszej strony www.
Po instalacji tych komponentów możemy śmiało stwierdzić, że mamy już zapewnione 50% paliwa potrzebnego do startu na podbój internetu.
Dlaczego tylko 50%? Oczywiście mowa o SEO. Ale to już temat na inny artykuł.