Robimy strony www

Szybka strona www na WordPress

Szybka strona www na WordPress

szybka strona www

Właśnie skończyłeś tworzyć stronę www na WordPress. Przerzucasz pliki na serwer i okazuje się, że … strona wczytuje się powoli. Użytkownicy raczej nie będą zbyt długo czekać na załadowanie się naszej witryny. Dzisiaj czas poniżej 3-4 s to absolutne minimum. Im krócej tym lepiej, bo cały efekt naszej pracy nie przyniesie nam profitów. Dlatego szybka strona www to istotny czynnik, który pomoże nam zaistnieć w sieci.

Na rynku są dostępne narzędzia, które pokażą nam co jeszcze musimy zmienić na stronie żeby wyniki pod kątem SEO poszły w górę. Chodzi jednak o to, żeby już w momencie budowania witryny zrobić ją w taki sposób, żeby uzyskać zadowalający efekt bez późniejszych napraw i bólu głowy.

strategia działania

Będziemy działać na dwóch płaszczyznach. Ważne jest zarówno to co jest po stronie naszego serwera (hosting) oraz to w jaki sposób jest zoptymalizowana nasza strona. Jeśli hosting, który wybraliśmy nie spełnia podstawowych kryteriów pod kątem WordPressa to nawet dobrze zoptymalizowana strona nie pomoże osiągnąć nam dobrych wyników.

szybki motyw (szablon)

Po pierwsze musimy wybrać szybki motyw ale też taki, który będzie miał wszystkie funkcjonalności, tak by pasowały do wyglądu naszego serwisu.

Przykłady dobrych, szybkich motywów:

Na stronie producenta danego motywu zazwyczaj są podane wyniki testów ładowania się motywu w przeglądarce. Jeśli mamy czas możemy potestować wybrany przez nas motyw żeby mieć pewność, że nasza strona www będzie szybka.

test szybkości motywu

Jednym z narzędzi testującym szybkość strony jest GTmetrix. Narzędzie działa z poziomu przeglądarki internetowej. Wpisujemy adres naszej domeny i klikamy start. Po jakimś czasie załadują nam się wyniki dla naszej strony www.

Jeśli w rankingu mamy wystawioną literę A lub B i zielony kolor to wszystko jest w porządku. Poniżej wyświetli się zbiór wszystkich informacji, które pomogą nam wskazać co jeszcze ewentualnie możemy zmienić żeby strona ładowała się jeszcze sprawniej i szybciej.

Test szybkościowy strony on-line możemy też wykonać na stronie Web Page Test. Narzędzie jest darmowe i działa w przeglądarce tak samo jak GT Metrix. Web Page Test daje nam możliwość większego wyboru ustawień przed wykonaniem testu. M.in. wybór lokalizacji, wybór przeglądarki oraz rodzaj połączenia z siecią. Im bliżej nas znajduje się lokalizacja serwera tym dokładniejszy będzie wynik końcowy testu.

ograniczona Ilość wtyczek

Im więcej wtyczek na instalacji WordPress’a, tym więcej danych do załadowania. Ogólnie rzecz biorąc, każda instalowana wtyczka dodaje własną wagę w postaci zapytań do bazy danych, żądań HTTP i rozmiaru pliku. Wszystko to wpływa ostatecznie na szybkość wczytywania się naszej witryny, a to z kolei przekłada się na pozycję w wynikach wyszukiwania (SEO).

Musimy zatem zadbać o to, żeby ilość wtyczek nie była zbyt duża. Najlepiej to co konieczne. Starajmy się też o ich regularną aktualizację. Instalujmy wtyczki, które są zgodne z naszą aktualną wersją WordPress’a, mają wysoką ilość pobrań przez użytkowników i są regularnie aktualizowane przez ich twórców – to wpłynie na stabilność działania naszej witryny.

WP Fastest Cache. Dobra wtyczka szybkościowa

wydajność i optymalizacja

Kolejną istotną rzeczą, którą należy zrobić by przyspieszyć naszą witrynę jest jej buforowanie czyli proces, który skraca maksymalnie wczytywanie nasze witryny na serwerze. Ważny jest też wybór naszego hostingu, który ma duże znaczenie pod tym względem. 

Dobrą szybkość możemy osiągnąć poprzez zainstalowanie wtyczki szybkościowej czyli poprawiającej wydajność i szybkość naszej witryny.

Wtyczka szybkościowa pomaga buforować naszą witrynę z wykorzystaniem pamięci podręcznej (cache). Wtyczka zapisuje treści strony na urządzeniu użytkownika lub serwerze i zapamiętuje jej wielkość. Po ponownym załadowaniu witryny serwer nie musi ponownie obliczać wszystkich danych witryny przez co strona wczytuje się znacznie szybciej w przeglądarce.

Przykłady dobrych wtyczek szybkościowych:

Optymalizacja grafiki na stronie www

Ważnym elementem jest zatroszczenie się o dobrą kompresję grafiki użytej na naszej stronie www. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Przed wrzuceniem obrazków na stronę możemy je zoptymalizować tak by „ważyły” jak najmniej a przy tym ich jakość nie była niska.

Po za płatnymi narzędziami takimi jak np. Photoshop są na rynku dostępne narzędzia darmowe. Narzędzie Tiny JPG pozwala na szybką i łatwą kompresję z poziomu przeglądarki. Wystarczy tylko przeciągnąć obrazek na odpowiednie pole i wszystko robi się samo. Jedynym ograniczeniem w wersji darmowej jest waga obrazka, która nie może przekroczyć 5 mb.

Do optymalizacji obrazków po stronie WordPress’a służy wtyczka Smush. Po instalacji i konfiguracji wtyczka pozwala kompresować grafikę bez utraty jakości i tym samym przyspieszać wczytywanie naszej strony w wynikach Google. Jedną z ciekawych funkcji programu jest wykrywanie nieprawidłowego rozmiaru grafik, które spowalniają witrynę.

Optymalizacja kodu strony www

Zmniejszenie rozmiaru pliku z kodem CSS, Java Script na naszej stronie powoduje jej szybsze działanie. Są narzędzia, które mogą nam pomóc zoptymalizować nasz kod.

Mamy do dyspozycji kilka wtyczek, które pomogą nam zachowywać naszą stronę w pamięci podręcznej przeglądarki:

optymalizacja bazy danych

Wszystkie dane wprowadzane na witrynie są przechowywane w bazie danych. Im większa i bardziej skomplikowana będzie nasza baza danych tym bardziej zmniejszy się wydajność naszej witryny. Baza danych potrzebuje być regularnie czyszczona żeby ograniczyć zużycie naszego serwera i w tym celu pomogą nam wtyczki:

Ogranicz ilość poprawek do postów

Jedną z przyczyn niepotrzebnego bałaganu na stronie jest przechowywanie przez WordPress nieograniczonej liczby poprawek do postów. Żeby nie zaśmiecać systemu należy ograniczyć ilość zapisywanych przez WordPress’a zmian. W tym celu należy zainstalować wtyczkę WP Revision Control.

Po instalacji wtyczki przejdź do zakładki Ustawienia w kokpicie WordPress’a. W polu Pisanie na samym dole mamy dostępne ustawienia dla wtyczki WP Revisions Control. Ilość zapamiętywanych postów ustaw na 3 i gotowe. Teraz nawet gdy stworzysz 15 wersji nowego postu, WordPress zapamięta tylko 3 ostatnie wersje.