Robimy strony www

Wtyczka Elementor – poradnik

Edytor Elementor - poradnik

Wtyczka Elementor - poradnik

Pamiętam jeszcze nie tak odległe czasy, gdy większość dobrych, płatnych szablonów była obsługiwana przez edytor WP Bakery. Dla osoby z podstawową wiedzą na temat WordPress’a program był do ogarnięcia. Na pewno nie wszystkie funkcje były od razu w pełni jasne, dlatego osoba postronna, która nie miała wcześniej do czynienia z tworzeniem stron www na WordPress mogła mieć kłopoty z obsługą tego edytora. Wszystko zmieniła wtyczka Elementor.

W momencie, gdy powstał Elementor, ten obraz na pewno uległ zmianie na lepsze. Dla osób nie znających kodu, proces tworzenia witryn stał się o wiele prostszy. Metoda przeciągnij-upuść (WYISWG) już od dłuższego czasu przybiera na popularności. Gotowe moduły matematyczne pracują za nas przez co mamy więcej czasu, żeby dopracować naszą witrynę pod kątem wizualnym.

Intuicyjny interfejs Elementora

Interfejs Elementora składa się zasadniczo z dwóch części. Po lewej stronie mamy dostęp do menu, z poziomu którego dokonujemy większość operacji, w tym wybieramy parametry edycyjne danego elementu.

Obok znajduje się obszar roboczy z aktualnym widokiem naszej strony. W intuicyjny sposób możemy przeciągać wybrany element do edycji z menu np. TYTUŁ i umieszczamy go w wybranej sekcji. Po wybraniu parametrów wizualnych dla tytułu, element od razu pokaże nam te zmiany w podglądzie strony.

Edytor Elementor - interfejs

Podgląd witryny jest przedstawiony w momencie rzeczywistym, tzn. aktualizuje się nam od razu, gdy wprowadzimy tam jakieś zmiany.

Metoda budowy witryny jest zatem bardzo prosta i intuicyjna. Zajmuje nas tylko wielkość użytego fontu (czcionki), kolor wypełnienia przycisku czy rodzaj cienia pod obrazkiem.

Cała reszta czyli struktura kodu generuje się automatycznie. My mamy czas, żeby skupić się na wyglądzie naszej strony i tutaj Elementor sprawdza się bardzo dobrze.

Obsługa wtyczki Elementor

Obsługa edytora Elementor jest intuicyjna i pozwala na szybki proces budowy strony internetowej.

W menu edytora po lewej stronie mamy trzy zakładki: WYGLĄD, STYL i ZAAWANSOWANE.

Ich kolejność nie jest przypadkowa. Po kliknięciu w dany element w oknie z podglądem strony, np. NAGŁÓWEK, wyświetli się okno z treścią nagłówka.

Po wpisaniu treści przechodzimy do zakładki STYL. Tutaj możemy określić elementy takie jak: wyrównanie, kolor oraz typografia. Określamy zatem wygląd naszego elementu. Następnie przechodzimy do ustawień zaawansowanych. Tutaj możemy okreslić położenie nagłówka na stronie względem innych elementów (margines, odstęp, pozycjonowanie). Możemy nadać wygląd tła elementu, jego obramowanie czy też przypisać animację.

Przy tradycyjnym tworzeniu strony, tak samo najpierw utworzylibyśmy element w języku HTML, który tworzy szkielet naszej witryny, a następnie nadalibyśmy jego wygląd w stylach CSS. Tradycyjny proces został zachowany, ale bez konieczności użycia kodu.

Edytor Elementor - płatny czy darmowy?

Żeby edytować stronę w płatnej wersji Elementora musimy zapłacić ok. 200 zł (49 $) na rok z możliwością edycji 1 strony.

W pakiecie znajdują się też wbudowane funkcjonalności: widżety, szablony, zestawy pełnych witryn, edytor motywów, edytor formularzy, edytor modułu WooCommerce, edytor popup’ów oraz wsparcie i regularne aktualizacje.

Brzmi całkiem pokaźnie. Opcji w tej cenie jest znacznie więcej niż w wersji darmowej. Największym ograniczeniem jest na pewno możliwość edycji tylko jednej pełnej witryny.

Dla osób, które chcą na poważnie zająć się tworzeniem stron są inne plany, ale ceny też są już inne:)

Edytor Elementor - cennik

Funkcjonalność wersji płatnej Elementora na pewno daje nam o wiele większe możliwości niż wersja darmowa, ale to nie oznacza, że nie możemy zbudować pełnowartościowej strony.

Niniejsza strona: robimystronywww.pl powstała tylko na wersji darmowej. Strona nie wykorzystuje wszystkich możliwości tej wersji, a co za tym idzie, jej funkcjonalność też nie jest mała.

Różnica zasadnicza jest taka, że do wersji darmowej musimy zainstalować dodatkowe wtyczki (pluginy), które poszerzą możliwości naszej witryny. Wersja płatna ma już to wszystko w standardzie. Ten stan jest na korzyść wersji płatnej, ponieważ ilość dodatkowych wtyczek ujemnie wpływa na szybkość wczytywania się naszej strony w wyszukiwarce.

Jeśli nie planujecie robić dużej ilości witryn w najbliższej przyszłości polecam skorzystać z wersji darmowej. Zwłaszcza jeśli planujecie zbudować samodzielnie swoją witrynę.

Wersja płatna na pewno będzie lepsza dla osób, które zajmują się tworzeniem stron internetowych na co dzień.

Wtyczka Elementor - podsumowanie

Elementor to bez wątpienia idealne rozwiązanie szczególnie dla osób, które nie są informatykami i nie piszą na co dzień kodu. Ponadto, potrzebują stworzyć lub zamówić stronę, którą chcą później sami aktualizować.

Połączenie systemu CMS WordPress i edytora Elementor będzie idealnym rozwiązaniem właśnie dla takich osób.

Dla tych, którzy utrzymują się z tworzenia witryn będzie to również dobre rozwiązanie pozwalające na duże oszczędności czasu, a to jest często wartość nieoceniona.